اگر بخواهید اطلاعات مفیدی از سیستم کامپیوترتان داشته باشید، یکی از بهترین برنامه‌ها سی‌پی‌یو-زد است. که سی‌پی‌یو و مادربورد و رم و گرافیک‌کارت شما را اسکن کرده و اطلاعات آن را در اختیارتان می‌گذارد. 
این برنامه را در پایان این مطلب می‌توانید دانلود و روی کامپیوتر ویندوزی خودتان نصب کنید. 
قسمت‌های مهم آن را روی عکس متحرک برایتان توضیح می‌دهم.


در عکس شماره 1 شما می‌توانید به تب اول برنامه بروید. و اطلاعات مربوط به سی‌پی‌یو را نگاه کنید. اول نام سی‌پی‌یو را می‌بینید که اینجا کورآی‌فایو است. کمی پایین‌تر می‌توانید سوکت آن را ببینید: 1156 و کمی پایین‌تر می‌توانید فرکانس هر هسته را نگاه کنید: 3.2 گیگاهرتز. در سمت راست هم به شما اطلاعات کلی در مورد کش سی‌پی‌یو را داده شده است.
در عکس دوم شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد کش ببینید. همان‌طور که می‌دانید کش، حافظه‌ی داخل سی‌پی‌یو را می‌گویند. که بسیار سرعت بالایی دارد و البته گران‌قیمت است. در اینجا می‌بینید که کش در این سی‌پی‌یو دارای سه لاین اصلی است. که لاین بیرونی دارای 4 مگابایت حافظه‌ است. 
در عکس سوم شما به نام مادربورد و سری ِچیپ‌ست آن برمی‌خورید. و اسلات ِگرافیک نصب روی آن را می‌بینید که در اینجا پی‌سی‌اکسپرس است.
در عکس چهارم رم را مشاهده می‌کنید. از نوع دی‌دی‌آر3 است. به اندازه 4 گیگابایت نصب است. دو اسلاته است. فرکانس آن 533 مگاهرتز است؛ پس باس آن باید 1066 باشد. 
در تصویر شماره 5 هر اسلات رم را جدا جدا می‌توانید بررسی کنید.
در تصویر شماره 6 کارت گرافیک را نشان می‌دهد. که مدلی از رادئون است. با فرکانس 157 مگاهرتز. و اندازه حافظه 1 گیگابایت از نوع دی‌دی‌آر5. 

حجم فایل: 1.5 مگابایت
فرمت فایل: RAR
فرمت اجرایی: exe

نوشته شده در تاریخ 3 مهر 93    | توسط: پویا کام    | طبقه بندی: برنامه مفید،     | دیدگاه()